



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,595 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 130 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-744-153 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#4 3028 W 38th Ave
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,857 sqft |
| Price / SqFt: | $1,179 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122674 |
| Distance: | 194 m |
#3 3028 W 38th Ave
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,857 sqft |
| Price / SqFt: | $1,179 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122632 |
| Distance: | 194 m |
#1 3028 W 38th Avenue
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,875 sqft |
| Price / SqFt: | $1,216 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122225 |
| Distance: | 194 m |
#2 3028 W 38th Ave
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,870 sqft |
| Price / SqFt: | $1,219 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122247 |
| Distance: | 194 m |
#2 2626 W 41st Avenue
| Sold Price: | $2,165,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,792 sqft |
| Price / SqFt: | $1,208 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3071509 |
| Distance: | 913 m |
#1 2626 W 41st Avenue
| Sold Price: | $1,915,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,683 sqft |
| Price / SqFt: | $1,138 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3071495 |
| Distance: | 913 m |
2505 W 37th Avenue
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $625 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,906 sqft |
| Price / SqFt: | $1,023 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,825 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3054991 |
| Distance: | 986 m |
#2 2837 Oliver Crescent
| Sold Price: | $1,858,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,427 sqft |
| Price / SqFt: | $1,302 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,900 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3091026 |
| Distance: | 1.5 km |
2835 Oliver Crescent
| Sold Price: | $2,118,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,895 sqft |
| Price / SqFt: | $1,118 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,961 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3075464 |
| Distance: | 1.5 km |
4029 W 33rd Avenue
| Sold Price: | $1,888,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,301 sqft |
| Price / SqFt: | $1,451 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3083960 |
| Distance: | 1.5 km |
Assessment and tax information is not available for this property.