





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,954 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,800 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,859 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-494-049 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
869 Gale Drive
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,910 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,505 sqft) |
| Days on Market: | 212 |
| MLS® Number: | R3021856 |
| Distance: | 53 m |
5174 Dennison Drive
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,904 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,988 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3095300 |
| Distance: | 579 m |
4874 11a Avenue
| Sold Price: | $1,387,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,278 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,969 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3027311 |
| Distance: | 598 m |
5256 Cambridge Court
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3077417 |
| Distance: | 782 m |
5151 Galway Drive
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,183 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3103803 |
| Distance: | 862 m |
5324 6 Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3085938 |
| Distance: | 951 m |
5174 Dennison Drive
| Asking Price: | $1,379,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,904 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,988 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116617 |
| Distance: | 579 m |
4865 11a Avenue
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,302 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087475 |
| Distance: | 657 m |
5206 12 Avenue
| Asking Price: | $1,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,352 sqft |
| Price / SqFt: | $325 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,751 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114812 |
| Distance: | 845 m |
474 Shannon Way
| Asking Price: | $1,265,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,022 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116054 |
| Distance: | 851 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,313,000 | $68,100 | $1,381,100 | -1.0% |
| 2024 | $1,327,000 | $68,100 | $1,395,100 | -9.5% |
| 2023 | $1,469,000 | $72,100 | $1,541,100 | +13.0% |
| 2022 | $1,293,000 | $71,400 | $1,364,400 | +32.0% |
| 2021 | $962,000 | $71,400 | $1,033,400 | +11.8% |
| 2020 | $870,000 | $54,500 | $924,500 | - |