

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,529 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,649 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,003 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 128.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-059-101 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,388,000 | $835,000 | $2,223,000 | +1.0% |
| 2025 | $1,400,000 | $800,000 | $2,200,000 | +3.0% |
| 2024 | $1,400,000 | $735,000 | $2,135,000 | -3.3% |
| 2023 | $1,490,000 | $719,000 | $2,209,000 | +5.9% |
| 2022 | $1,275,000 | $810,000 | $2,085,000 | +34.3% |
| 2021 | $1,012,000 | $541,000 | $1,553,000 | -1.6% |
| 2020 | $1,025,000 | $553,000 | $1,578,000 | - |
5220 Wallace Avenue
| Sold Price: | $2,468,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,487 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,858 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3087806 |
| Distance: | 630 m |
515 Erin Place
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,647 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,540 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3085639 |
| Distance: | 974 m |
855 Pacific Drive
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,748 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,815 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3084700 |
| Distance: | 1.6 km |
844 Pacific Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,751 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,292 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3083670 |
| Distance: | 1.7 km |
980 Pacific Drive
| Sold Price: | $1,880,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,473 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,565 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3083920 |
| Distance: | 2.0 km |
1086 Pacific Court
| Sold Price: | $2,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,079 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,479 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3102648 |
| Distance: | 2.3 km |
4950 1 Avenue
| Asking Price: | $2,279,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,356 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,603 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101897 |
| Distance: | 83 m |
4876 4th Avenue
| Asking Price: | $2,438,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,083 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,624 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077626 |
| Distance: | 641 m |
535 English Bluff Road
| Asking Price: | $2,535,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,849 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (19,828 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121576 |
| Distance: | 1.0 km |
4816 Dogwood Drive
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,420 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,830 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127248 |
| Distance: | 1.2 km |
5065 Wilson Drive
| Asking Price: | $1,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,960 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,988 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110554 |
| Distance: | 1.4 km |