




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,240 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,527 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,146 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 030-585-210 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,035,000 | $502,000 | $1,537,000 | -2.0% |
| 2025 | $1,093,000 | $475,000 | $1,568,000 | +5.7% |
| 2024 | $1,048,000 | $436,000 | $1,484,000 | +0.7% |
| 2023 | $1,048,000 | $426,000 | $1,474,000 | +8.5% |
| 2022 | $890,000 | $468,000 | $1,358,000 | +18.9% |
| 2021 | $826,000 | $316,000 | $1,142,000 | +32.8% |
| 2020 | $680,000 | $180,000 | $860,000 | - |
4910 Springs Boulevard
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $276 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,863 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,448 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113144 |
| Distance: | 173 m |
5068 Willow Springs Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $207 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,473 sqft |
| Price / SqFt: | $1,018 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,884 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3093017 |
| Distance: | 258 m |
5045 10a Avenue
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,675 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,945 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3080077 |
| Distance: | 927 m |
1660 Braid Road
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,557 sqft |
| Price / SqFt: | $886 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,780 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3095987 |
| Distance: | 2.2 km |
1570 Enderby Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,785 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3077873 |
| Distance: | 2.2 km |
#96 2426 Rabbit Drive
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $457 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,567 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3088428 |
| Distance: | 2.2 km |