







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,393 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,247 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,923 sqft) |
| Land Frontage | 70.89 ft |
| Land Dimensions | 70.89 x 111.7 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 030-440-441 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
17802 100a Avenue
| Sold Price: | $1,548,700 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,950 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,095 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3097950 |
| Distance: | 312 m |
9764 180 Street
| Sold Price: | $1,768,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,495 sqft |
| Price / SqFt: | $322 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3101594 |
| Distance: | 467 m |
17585 Abbey Drive
| Sold Price: | $2,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,532 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.57 ac. (24,786 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3098867 |
| Distance: | 782 m |
17440 103b Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,269 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3037407 |
| Distance: | 1.2 km |
8481 171 Street
| Sold Price: | $2,199,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,161 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,486 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3040271 |
| Distance: | 3.0 km |
10872 166 Street
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,826 sqft |
| Price / SqFt: | $352 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,088 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3050476 |
| Distance: | 3.2 km |
10033 181 Street
| Asking Price: | $2,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,905 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,977 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115584 |
| Distance: | 501 m |
10438 168a Street
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,236 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,522 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3118371 |
| Distance: | 2.3 km |
16488 104a Avenue
| Asking Price: | $1,870,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,071 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105735 |
| Distance: | 2.9 km |
17038 Greenway Drive
| Asking Price: | $2,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,384 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,117 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101343 |
| Distance: | 3.0 km |
16416 92a Avenue
| Asking Price: | $2,188,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,420 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,858 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122806 |
| Distance: | 3.1 km |
9493 163 Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,637 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,464 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103419 |
| Distance: | 3.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,257,000 | $1,053,000 | $2,310,000 | -4.3% |
| 2025 | $1,377,000 | $1,038,000 | $2,415,000 | -0.3% |
| 2024 | $1,401,000 | $1,021,000 | $2,422,000 | +3.8% |
| 2023 | $1,331,000 | $1,003,000 | $2,334,000 | +7.2% |
| 2022 | $1,163,000 | $1,015,000 | $2,178,000 | +138.6% |
| 2021 | $844,000 | $69,000 | $913,000 | +16.6% |
| 2020 | $783,000 | $0 | $783,000 | -4.3% |
| 2019 | $818,000 | $0 | $818,000 | - |