



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,683 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,884 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,687 sqft) |
| Land Frontage | 30 ft |
| Land Dimensions | 30 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-577-152 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
8985 145 Street
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,198 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3074305 |
| Distance: | 96 m |
14437 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,224 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3068909 |
| Distance: | 583 m |
14316 92 Avenue
| Sold Price: | $1,167,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,969 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3103262 |
| Distance: | 626 m |
8836 142a Street
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,216 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,412 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3109163 |
| Distance: | 637 m |
9270 149 Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,207 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3106515 |
| Distance: | 932 m |
13779 90 Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,795 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,358 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3087769 |
| Distance: | 1.5 km |
14596 89 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,780 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,133 sqft) |
| Days on Market: | 224 |
| MLS® Number: | R3058949 |
| Distance: | 207 m |
9088 146a Street
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,002 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,234 sqft) |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3068638 |
| Distance: | 320 m |
14543 91b Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,005 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120098 |
| Distance: | 352 m |
14610 87 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,975 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,088 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114647 |
| Distance: | 604 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,309,000 | $97,400 | $1,406,400 | -8.9% |
| 2025 | $1,422,000 | $121,000 | $1,543,000 | +4.0% |
| 2024 | $1,441,000 | $42,400 | $1,483,400 | -5.2% |
| 2023 | $1,519,000 | $46,100 | $1,565,100 | +16.9% |
| 2022 | $1,287,000 | $51,700 | $1,338,700 | +44.2% |
| 2021 | $878,000 | $50,400 | $928,400 | +3.5% |
| 2020 | $840,000 | $57,400 | $897,400 | -2.6% |
| 2019 | $863,000 | $58,500 | $921,500 | +4.1% |
| 2018 | $824,000 | $61,500 | $885,500 | +13.7% |
| 2017 | $714,000 | $65,000 | $779,000 | - |