





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,329 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,216 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,412 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 014-658-488 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
14437 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,224 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3068909 |
| Distance: | 440 m |
14458 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,573 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,514 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3109438 |
| Distance: | 457 m |
8985 145 Street
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,198 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3074305 |
| Distance: | 579 m |
8971 145a Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,687 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3080347 |
| Distance: | 637 m |
14409 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,362,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,958 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3065894 |
| Distance: | 685 m |
14180 85a Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,281 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,687 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3040460 |
| Distance: | 689 m |
8662 141b Street
| Asking Price: | $1,389,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,405 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,178 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077082 |
| Distance: | 359 m |
8636 141b Street
| Asking Price: | $1,376,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,653 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,087 sqft) |
| Days on Market: | 271 |
| MLS® Number: | R3041635 |
| Distance: | 398 m |
14076 86a Avenue
| Asking Price: | $1,330,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,739 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,126 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116047 |
| Distance: | 522 m |
14222 91 Avenue
| Asking Price: | $1,180,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,625 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,462 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3055611 |
| Distance: | 539 m |
9087 144 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,265 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,387 sqft) |
| Days on Market: | 211 |
| MLS® Number: | R3062377 |
| Distance: | 565 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,241,000 | $62,600 | $1,303,600 | -8.8% |
| 2025 | $1,349,000 | $80,000 | $1,429,000 | -1.1% |
| 2024 | $1,366,000 | $79,100 | $1,445,100 | -5.4% |
| 2023 | $1,441,000 | $86,300 | $1,527,300 | +15.8% |
| 2022 | $1,221,000 | $97,700 | $1,318,700 | +42.3% |
| 2021 | $833,000 | $93,500 | $926,500 | +2.5% |
| 2020 | $798,000 | $106,000 | $904,000 | -2.4% |
| 2019 | $819,000 | $107,000 | $926,000 | +3.6% |
| 2018 | $782,000 | $112,000 | $894,000 | +10.9% |
| 2017 | $678,000 | $128,000 | $806,000 | - |