


































$60,000on May 25, 2026
| Pricing |
| Asking Price | $1,438,800 |
| Price per Floor SqFt | $410 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,360 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,508 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,326 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x 124.7 ft |
| Price per Land SqFt | $196.40 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 015-945-944 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,056,000 | $200,000 | $1,256,000 | -7.9% |
| 2025 | $1,146,000 | $218,000 | $1,364,000 | -2.6% |
| 2024 | $1,153,000 | $248,000 | $1,401,000 | -1.1% |
| 2023 | $1,155,000 | $262,000 | $1,417,000 | +10.5% |
| 2022 | $1,023,000 | $259,000 | $1,282,000 | +40.1% |
| 2021 | $714,000 | $201,000 | $915,000 | +8.3% |
| 2020 | $646,000 | $199,000 | $845,000 | -5.8% |
| 2019 | $701,000 | $196,000 | $897,000 | -5.8% |
| 2018 | $762,000 | $190,000 | $952,000 | +17.5% |
| 2017 | $618,000 | $192,000 | $810,000 | - |
Asking Price is 14.6% higher than Assessed Value (2026).
14247 86 Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,614 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,491 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107122 |
| Distance: | 363 m |
14336 86 Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,015 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,023 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3123070 |
| Distance: | 374 m |
14317 89a Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,298 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,137 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116580 |
| Distance: | 425 m |
8636 141b Street
| Asking Price: | $1,376,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,653 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,087 sqft) |
| Days on Market: | 270 |
| MLS® Number: | R3041635 |
| Distance: | 456 m |
8879 141b Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,335 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,250 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115511 |
| Distance: | 513 m |