



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,976 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 895 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-307-698 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
#1405 10082 148 Street
| Sold Price: | $392,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $711 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 890 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3090701 |
| Distance: | 0 m |
#1504 10082 148 Street
| Sold Price: | $369,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $717 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 893 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3077775 |
| Distance: | 0 m |
#113 9952 149 Street
| Sold Price: | $418,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $485 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 841 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3082010 |
| Distance: | 215 m |
#403 9668 148 Street
| Sold Price: | $415,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $347 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 781 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3077068 |
| Distance: | 822 m |
#106 14399 103 Avenue
| Sold Price: | $350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $292 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 695 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3091220 |
| Distance: | 1.1 km |
#208 10644 151a Street
| Sold Price: | $365,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 930 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3106955 |
| Distance: | 1.3 km |
#406 10088 148 Street
| Asking Price: | $410,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $731 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 968 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112245 |
| Distance: | 0 m |
#108 10088 148 Street
| Asking Price: | $459,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $698 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 976 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107216 |
| Distance: | 0 m |
#1408 10082 148 Street
| Asking Price: | $439,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $723 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 919 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103371 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $271,000 | $129,000 | $400,000 | -8.7% |
| 2025 | $297,000 | $141,000 | $438,000 | -7.8% |
| 2024 | $322,000 | $153,000 | $475,000 | +2.8% |
| 2023 | $313,000 | $149,000 | $462,000 | +15.5% |
| 2022 | $249,000 | $151,000 | $400,000 | +13.0% |
| 2021 | $0 | $354,000 | $354,000 | +1.7% |
| 2020 | $214,000 | $134,000 | $348,000 | -9.8% |
| 2019 | $252,000 | $134,000 | $386,000 | +25.7% |
| 2018 | $176,000 | $131,000 | $307,000 | +39.0% |
| 2017 | $87,800 | $133,000 | $220,800 | - |