



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,317 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,070 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,100 sqft) |
| Land Frontage | 30 ft |
| Land Dimensions | 30 x 105 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 027-132-625 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
19654 69a Avenue
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,404 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,360 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3114765 |
| Distance: | 141 m |
6822 196a Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,788 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,211 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3079501 |
| Distance: | 163 m |
19468 70 Avenue
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,805 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,366 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3102883 |
| Distance: | 307 m |
7051 196b Street
| Sold Price: | $1,462,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,568 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,510 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3066981 |
| Distance: | 361 m |
6668 195 Street
| Sold Price: | $1,324,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,982 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,840 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3085757 |
| Distance: | 384 m |
6991 197b Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,587 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,805 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3083560 |
| Distance: | 418 m |
6847 196b Street
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,511 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,791 sqft) |
| Days on Market: | 320 |
| MLS® Number: | R3023713 |
| Distance: | 155 m |
7032 195a Street
| Asking Price: | $1,469,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,259 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,454 sqft) |
| Days on Market: | 177 |
| MLS® Number: | R3071057 |
| Distance: | 317 m |
6686 195 Street
| Asking Price: | $1,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,206 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,841 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115730 |
| Distance: | 361 m |
7071 195a Street
| Asking Price: | $1,328,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,010 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,895 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107378 |
| Distance: | 411 m |
6924 197b Street
| Asking Price: | $1,558,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,408 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121625 |
| Distance: | 414 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,044,000 | $297,000 | $1,341,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,087,000 | $318,000 | $1,405,000 | -2.8% |
| 2024 | $1,109,000 | $337,000 | $1,446,000 | +3.3% |
| 2023 | $1,045,000 | $355,000 | $1,400,000 | +7.0% |
| 2022 | $908,000 | $401,000 | $1,309,000 | +30.9% |
| 2021 | $631,000 | $369,000 | $1,000,000 | +9.6% |
| 2020 | $565,000 | $347,000 | $912,000 | -3.8% |
| 2019 | $648,000 | $300,000 | $948,000 | +1.2% |
| 2018 | $619,000 | $318,000 | $937,000 | +15.7% |
| 2017 | $520,000 | $290,000 | $810,000 | - |