















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,475 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,804 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,310 sqft) |
| Land Frontage | 105.94 ft |
| Land Dimensions | 105.94 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 001-914-120 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
6691 129 Street
| Sold Price: | $1,062,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,186 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,133 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3074341 |
| Distance: | 730 m |
6669 129 Street
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,950 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,531 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3049660 |
| Distance: | 736 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263103941/83dcefb7.jpeg)
12958 65a Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,943 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,051 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3082314 |
| Distance: | 753 m |
12842 72b Avenue
| Sold Price: | $860,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,529 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,587 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3079188 |
| Distance: | 1.4 km |
12960 74 Avenue
| Sold Price: | $998,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,840 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,346 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3066772 |
| Distance: | 1.5 km |
13280 81a Avenue
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,253 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,899 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3097643 |
| Distance: | 2.8 km |
13363 65a Avenue
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,979 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,127 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3088126 |
| Distance: | 451 m |
6524 133a Street
| Asking Price: | $1,035,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,118 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,227 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093946 |
| Distance: | 452 m |
6653 130a Street
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,501 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,943 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103389 |
| Distance: | 492 m |
6578 130a Street
| Asking Price: | $1,065,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,745 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,034 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114901 |
| Distance: | 512 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $999,000 | $34,900 | $1,033,900 | -7.8% |
| 2025 | $1,078,000 | $43,800 | $1,121,800 | -8.3% |
| 2024 | $1,169,000 | $54,200 | $1,223,200 | -0.4% |
| 2023 | $1,170,000 | $58,000 | $1,228,000 | +15.4% |
| 2022 | $1,011,000 | $53,000 | $1,064,000 | +40.5% |
| 2021 | $701,000 | $56,200 | $757,200 | +5.3% |
| 2020 | $658,000 | $61,300 | $719,300 | -3.8% |
| 2019 | $697,000 | $50,900 | $747,900 | +4.6% |
| 2018 | $655,000 | $59,900 | $714,900 | +9.0% |
| 2017 | $592,000 | $63,800 | $655,800 | - |