







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,075 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,947 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,596 sqft) |
| Land Frontage | 54.56 ft |
| Land Dimensions | 54.56 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 025-841-777 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
6351 167b Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,238 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,444 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3093243 |
| Distance: | 108 m |
16761 63b Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,530 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,017 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3105029 |
| Distance: | 178 m |
16459 63 Avenue
| Sold Price: | $1,687,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,638 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,065 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3066638 |
| Distance: | 612 m |
16453 61 Avenue
| Sold Price: | $1,595,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,033 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,082 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3076879 |
| Distance: | 679 m |
6093 164a Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,771 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3087324 |
| Distance: | 736 m |
6081 164a Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,130 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,083 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3032750 |
| Distance: | 745 m |
5879 165 Street
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,100 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110525 |
| Distance: | 968 m |
16602 Bell Road
| Asking Price: | $1,648,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,558 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3089554 |
| Distance: | 1.1 km |
5786 Aberdeen Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,494 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,112 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096252 |
| Distance: | 1.1 km |
6739 178b Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,162 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,136 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113162 |
| Distance: | 2.4 km |
6791 178b Street
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,596 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114609 |
| Distance: | 2.4 km |
18267 64 Avenue
| Asking Price: | $1,525,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,471 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106098 |
| Distance: | 3.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,123,000 | $408,000 | $1,531,000 | -4.0% |
| 2025 | $1,129,000 | $465,000 | $1,594,000 | -0.6% |
| 2024 | $1,097,000 | $507,000 | $1,604,000 | -1.2% |
| 2023 | $1,092,000 | $531,000 | $1,623,000 | +9.9% |
| 2022 | $997,000 | $480,000 | $1,477,000 | +30.7% |
| 2021 | $717,000 | $413,000 | $1,130,000 | +6.3% |
| 2020 | $708,000 | $355,000 | $1,063,000 | -4.0% |
| 2019 | $686,000 | $421,000 | $1,107,000 | +4.8% |
| 2018 | $624,000 | $432,000 | $1,056,000 | +16.4% |
| 2017 | $535,000 | $372,000 | $907,000 | - |