







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,152 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,989 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 7130.00 ac (310,583,000 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 025-107-402 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
18186 Claytonwood Crescent
| Sold Price: | $1,267,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,332 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3107092 |
| Distance: | 773 m |
18157 Claytonwood Crescent
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,706 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3053677 |
| Distance: | 887 m |
18256 57a Avenue
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,411 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,125 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3082904 |
| Distance: | 945 m |
6544 Claytonhill Grove
| Sold Price: | $1,362,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,311 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3076729 |
| Distance: | 1.0 km |
6041 186 Street
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,267 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,101 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3069695 |
| Distance: | 1.2 km |
18477 57a Avenue
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,331 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,088 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3082370 |
| Distance: | 1.2 km |
18320 59a Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,209 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113132 |
| Distance: | 705 m |
5927 184 Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,002 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,242 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117432 |
| Distance: | 829 m |
5677 185 Street
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,740 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,975 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125795 |
| Distance: | 1.3 km |
18897 62a Avenue
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,389 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,089 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111846 |
| Distance: | 1.7 km |
6202 189 Street
| Asking Price: | $1,424,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,827 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,144 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103520 |
| Distance: | 1.8 km |
6323 171a Street
| Asking Price: | $1,299,800 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,505 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127377 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,207,000 | $90,900 | $1,297,900 | -5.4% |
| 2025 | $1,267,000 | $105,000 | $1,372,000 | -4.7% |
| 2024 | $1,318,000 | $121,000 | $1,439,000 | -0.1% |
| 2023 | $1,298,000 | $143,000 | $1,441,000 | +10.8% |
| 2022 | $1,166,000 | $135,000 | $1,301,000 | +35.8% |
| 2021 | $833,000 | $125,000 | $958,000 | +2.9% |
| 2020 | $799,000 | $132,000 | $931,000 | -1.2% |
| 2019 | $785,000 | $157,000 | $942,000 | +5.5% |
| 2018 | $735,000 | $158,000 | $893,000 | +11.1% |
| 2017 | $654,000 | $150,000 | $804,000 | - |