







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,406 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,868 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-818-508 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#28 15688 28 Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $455 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,861 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3042475 |
| Distance: | 0 m |
#34 15688 28 Avenue
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | $471 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,889 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3048545 |
| Distance: | 0 m |
#28 2729 158 Street
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $419 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,455 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3089597 |
| Distance: | 162 m |
#127 2853 Helc Place
| Sold Price: | $1,032,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $484 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3049029 |
| Distance: | 192 m |
#41 2888 156 Street
| Sold Price: | $912,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $458 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,919 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3082660 |
| Distance: | 192 m |
#62 2687 158 Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $409 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,861 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3069096 |
| Distance: | 242 m |
#17 15688 28 Avenue
| Asking Price: | $1,108,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $449 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,949 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128454 |
| Distance: | 0 m |
#5 15688 28 Avenue
| Asking Price: | $1,130,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $549 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,212 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121236 |
| Distance: | 0 m |
#15 15688 28 Avenue
| Asking Price: | $959,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $460 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,889 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125506 |
| Distance: | 0 m |
#181 2729 158 Street
| Asking Price: | $825,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-26 |
| Maint. Fee: | $492 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,532 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3115986 |
| Distance: | 162 m |
#12 2828 156 Street
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $385 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,942 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083053 |
| Distance: | 162 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $720,000 | $323,000 | $1,043,000 | -5.4% |
| 2025 | $762,000 | $341,000 | $1,103,000 | -0.2% |
| 2024 | $763,000 | $342,000 | $1,105,000 | +6.5% |
| 2023 | $717,000 | $321,000 | $1,038,000 | +14.6% |
| 2022 | $560,000 | $346,000 | $906,000 | +25.3% |
| 2021 | $0 | $723,000 | $723,000 | +2.8% |
| 2020 | $430,000 | $273,000 | $703,000 | -9.3% |
| 2019 | $505,000 | $270,000 | $775,000 | +3.7% |
| 2018 | $485,000 | $262,000 | $747,000 | +26.4% |
| 2017 | $324,000 | $267,000 | $591,000 | - |