







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,868 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,101 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-346-718 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#57 2603 162 Street
| Sold Price: | $1,387,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $604 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,118 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3062003 |
| Distance: | 0 m |
#39 2453 163 Street
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $628 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3084897 |
| Distance: | 296 m |
#23 2453 163 Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $622 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3099102 |
| Distance: | 296 m |
#24 2456 163 Street
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $493 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,630 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3088015 |
| Distance: | 363 m |
#19 2239 164a Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,438 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3117141 |
| Distance: | 785 m |
#31 3355 Morgan Creek Way
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $589 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,542 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3096262 |
| Distance: | 1.6 km |
#40 2603 162 Street
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $606 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,090 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104150 |
| Distance: | 0 m |
#8 2603 162 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $748 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,850 sqft |
| Price / SqFt: | $350 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083330 |
| Distance: | 0 m |
#23 15977 26 Avenue
| Asking Price: | $1,168,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | $644 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,561 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 205 |
| MLS® Number: | R3064054 |
| Distance: | 491 m |
#41 15977 26 Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $535 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108777 |
| Distance: | 491 m |
#23 15885 26 Avenue
| Asking Price: | $1,309,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $684 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,940 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100696 |
| Distance: | 601 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $994,000 | $326,000 | $1,320,000 | -5.0% |
| 2025 | $1,047,000 | $343,000 | $1,390,000 | -0.4% |
| 2024 | $1,051,000 | $344,000 | $1,395,000 | +3.2% |
| 2023 | $1,018,000 | $334,000 | $1,352,000 | +14.5% |
| 2022 | $821,000 | $360,000 | $1,181,000 | +23.8% |
| 2021 | $0 | $954,000 | $954,000 | -2.7% |
| 2020 | $693,000 | $287,000 | $980,000 | -0.8% |
| 2019 | $632,000 | $356,000 | $988,000 | +3.3% |
| 2018 | $612,000 | $344,000 | $956,000 | +0.7% |
| 2017 | $603,000 | $346,000 | $949,000 | - |