







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,152 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,274 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,615 sqft) |
| Land Frontage | 43.6 ft |
| Land Dimensions | 43.6 x 107 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 025-518-526 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,436,000 | $712,000 | $2,148,000 | -7.3% |
| 2025 | $1,487,000 | $830,000 | $2,317,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,423,000 | $888,000 | $2,311,000 | +2.3% |
| 2023 | $1,391,000 | $869,000 | $2,260,000 | +14.5% |
| 2022 | $1,241,000 | $732,000 | $1,973,000 | +18.9% |
| 2021 | $975,000 | $684,000 | $1,659,000 | +2.3% |
| 2020 | $951,000 | $670,000 | $1,621,000 | -7.3% |
| 2019 | $1,053,000 | $695,000 | $1,748,000 | +2.2% |
| 2018 | $999,000 | $712,000 | $1,711,000 | +1.4% |
| 2017 | $1,028,000 | $659,000 | $1,687,000 | - |
3791 154a Street
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,274 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,609 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118165 |
| Distance: | 0 m |
3852 156a Street
| Asking Price: | $2,595,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,278 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,075 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118617 |
| Distance: | 450 m |
15783 Collingwood Crescent
| Asking Price: | $2,379,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,571 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,564 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112552 |
| Distance: | 1.1 km |
3529 156a Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,020 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3030898 |
| Distance: | 695 m |
16211 31 Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,173 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,383 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3101863 |
| Distance: | 2.0 km |
16308 27a Avenue
| Sold Price: | $2,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,464 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,006 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3105770 |
| Distance: | 2.8 km |
3467 141 Street
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,211 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,560 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116492 |
| Distance: | 2.9 km |
2712 163a Street
| Sold Price: | $2,160,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,196 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,292 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118743 |
| Distance: | 2.9 km |
14212 31 Avenue
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,164 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 242 |
| MLS® Number: | R2987000 |
| Distance: | 2.9 km |