













This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 4,990 sqft |
| Age |
| 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,952 sqft) |
| Land Frontage | 153.89 ft |
| Land Dimensions | 153.89 x 71.17 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-265-621 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
15828 Somerset Place
| Asking Price: | $2,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,860 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,584 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076404 |
| Distance: | 457 m |
3689 159a Street
| Asking Price: | $2,538,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,362 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,075 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3075724 |
| Distance: | 471 m |
#11 3300 157a Street
| Asking Price: | $2,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $195 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,965 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,253 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111294 |
| Distance: | 503 m |
3528 Canterbury Drive
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,392 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,141 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116698 |
| Distance: | 748 m |
15507 37a Avenue
| Asking Price: | $2,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,956 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,318 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118198 |
| Distance: | 947 m |
16330 Lincoln Woods Court
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,853 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,005 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105370 |
| Distance: | 955 m |
#1 3300 157a Street
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $195 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,088 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,137 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3084312 |
| Distance: | 349 m |
3750 Somerset Crescent
| Sold Price: | $2,161,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 5,113 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,783 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3031704 |
| Distance: | 618 m |
15639 37a Avenue
| Sold Price: | $2,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,114 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,172 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3091268 |
| Distance: | 771 m |
15448 33a Avenue
| Sold Price: | $2,145,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,330 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,232 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3083232 |
| Distance: | 925 m |
2767 162 Street
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,305 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3080003 |
| Distance: | 1.6 km |
16162 27a Avenue
| Sold Price: | $2,306,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3044034 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,586,000 | $662,000 | $2,248,000 | -2.5% |
| 2025 | $1,566,000 | $739,000 | $2,305,000 | -1.8% |
| 2024 | $1,612,000 | $735,000 | $2,347,000 | +7.5% |
| 2023 | $1,504,000 | $679,000 | $2,183,000 | +6.9% |
| 2022 | $1,300,000 | $743,000 | $2,043,000 | +21.5% |
| 2021 | $1,062,000 | $620,000 | $1,682,000 | +6.3% |
| 2020 | $987,000 | $596,000 | $1,583,000 | -12.2% |
| 2019 | $1,080,000 | $722,000 | $1,802,000 | -6.2% |
| 2018 | $1,131,000 | $790,000 | $1,921,000 | +5.1% |
| 2017 | $1,080,000 | $747,000 | $1,827,000 | - |