







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,426 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,980 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,466 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x 79 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-113-569 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
15430 34a Avenue
| Sold Price: | $1,798,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,047 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3113562 |
| Distance: | 166 m |
3428 150b Street
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,487 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,891 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3063551 |
| Distance: | 355 m |
15345 36 Avenue
| Sold Price: | $1,418,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,972 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3075576 |
| Distance: | 362 m |
14936 35 Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,170 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 157 |
| MLS® Number: | R3042530 |
| Distance: | 646 m |
3233 147 Street
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,451 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,827 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3038000 |
| Distance: | 1.2 km |
14579 33b Avenue
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,025 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,726 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3088813 |
| Distance: | 1.4 km |
3458 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,648,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,198 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,413 sqft) |
| Days on Market: | 258 |
| MLS® Number: | R3047013 |
| Distance: | 111 m |
#20 15288 36 Avenue
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $710 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,033 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3078867 |
| Distance: | 222 m |
#45 3363 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $559 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,703 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,703 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107798 |
| Distance: | 240 m |
#35 3363 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $555 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,698 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110333 |
| Distance: | 240 m |
3331 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,648,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,019 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116386 |
| Distance: | 307 m |
3307 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,698,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,915 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,694 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128370 |
| Distance: | 337 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,209,000 | $423,000 | $1,632,000 | -8.4% |
| 2025 | $1,287,000 | $495,000 | $1,782,000 | +0.5% |
| 2024 | $1,236,000 | $538,000 | $1,774,000 | +4.5% |
| 2023 | $1,169,000 | $528,000 | $1,697,000 | +13.9% |
| 2022 | $1,040,000 | $450,000 | $1,490,000 | +28.6% |
| 2021 | $745,000 | $414,000 | $1,159,000 | +3.5% |
| 2020 | $713,000 | $407,000 | $1,120,000 | -8.6% |
| 2019 | $803,000 | $422,000 | $1,225,000 | -2.9% |
| 2018 | $828,000 | $433,000 | $1,261,000 | -2.2% |
| 2017 | $883,000 | $406,000 | $1,289,000 | - |