







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,984 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,553 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 1.00 ac (43,531 sqft) |
| Land Frontage | 300 ft |
| Land Dimensions | 300 x 148 xIrr ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 005-198-038 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
14185 33 Avenue
| Asking Price: | $2,696,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,676 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,452 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3101986 |
| Distance: | 446 m |
3292 136 Street
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,236 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.70 ac. (30,290 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3072891 |
| Distance: | 782 m |
14048 30 Avenue
| Asking Price: | $2,438,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,750 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,763 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113170 |
| Distance: | 902 m |
14055 29a Avenue
| Asking Price: | $2,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,048 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109604 |
| Distance: | 937 m |
14042 28 Avenue
| Asking Price: | $2,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,440 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.79 ac. (34,526 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120214 |
| Distance: | 1.3 km |
3467 141 Street
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,211 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,560 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116492 |
| Distance: | 188 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263119031/83dcefb7.jpeg)
14208 33 Avenue
| Sold Price: | $2,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,555 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,588 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3097404 |
| Distance: | 510 m |
2995 141st Street
| Sold Price: | $2,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,694 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,989 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3069072 |
| Distance: | 924 m |
15448 33a Avenue
| Sold Price: | $2,145,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,330 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,232 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3083232 |
| Distance: | 2.9 km |
13422 20a Avenue
| Sold Price: | $2,659,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,211 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,592 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3010549 |
| Distance: | 3.0 km |
13514 20 Avenue
| Sold Price: | $2,255,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,726 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,598 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3105951 |
| Distance: | 3.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,339,000 | $165,000 | $2,504,000 | -4.2% |
| 2025 | $2,401,000 | $214,000 | $2,615,000 | -3.1% |
| 2024 | $2,471,000 | $227,000 | $2,698,000 | +5.0% |
| 2023 | $2,329,000 | $241,000 | $2,570,000 | +6.4% |
| 2022 | $2,169,000 | $247,000 | $2,416,000 | +35.8% |
| 2021 | $1,567,000 | $212,000 | $1,779,000 | +8.1% |
| 2020 | $1,423,000 | $223,000 | $1,646,000 | -23.2% |
| 2019 | $1,891,000 | $251,000 | $2,142,000 | -10.5% |
| 2018 | $2,125,000 | $267,000 | $2,392,000 | +1.3% |
| 2017 | $2,065,000 | $296,000 | $2,361,000 | - |