

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,495 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,660 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 024-760-919 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
#157 15501 89a Avenue
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $440 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,771 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3104265 |
| Distance: | 704 m |
#39 9168 Fleetwood Way
| Sold Price: | $773,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,833 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3080505 |
| Distance: | 718 m |
#40 15550 89 Avenue
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3066596 |
| Distance: | 790 m |
#16 15550 89 Avenue
| Sold Price: | $690,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,620 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3078662 |
| Distance: | 790 m |
#110 15739 Fraser Highway
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $544 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,270 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3077211 |
| Distance: | 1.3 km |
#43 15850 85 Avenue
| Sold Price: | $818,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,405 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 153 |
| MLS® Number: | R3048417 |
| Distance: | 1.4 km |
#53 8888 151 Street
| Asking Price: | $763,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $551 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,584 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,584 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3091918 |
| Distance: | 0 m |
#27 8888 151 Street
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $491 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,486 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125038 |
| Distance: | 0 m |
#30 8888 151 Street
| Asking Price: | $765,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $492 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,461 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113420 |
| Distance: | 0 m |
#55 8888 151 Street
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $480 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,592 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099480 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $580,000 | $199,000 | $779,000 | -7.2% |
| 2025 | $624,000 | $215,000 | $839,000 | +0.8% |
| 2024 | $619,000 | $213,000 | $832,000 | +4.3% |
| 2023 | $594,000 | $204,000 | $798,000 | +27.1% |
| 2022 | $443,000 | $185,000 | $628,000 | +11.7% |
| 2021 | $0 | $562,000 | $562,000 | +2.2% |
| 2020 | $384,000 | $166,000 | $550,000 | -3.0% |
| 2019 | $400,000 | $167,000 | $567,000 | +15.7% |
| 2018 | $328,000 | $162,000 | $490,000 | +23.7% |
| 2017 | $230,000 | $166,000 | $396,000 | - |