






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,582 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 934 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 032-390-408 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
#413 15780 Fraser Highway
| Sold Price: | $660,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $380 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 764 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3080043 |
| Distance: | 147 m |
#508 15730 Fraser Highway
| Sold Price: | $670,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $373 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 767 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3070004 |
| Distance: | 155 m |
#211 15730 Fraser Highway
| Sold Price: | $735,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | $420 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 862 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3071711 |
| Distance: | 155 m |
#413 15730 Fraser Highway
| Sold Price: | $690,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $368 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 750 sqft |
| Price / SqFt: | $920 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3067934 |
| Distance: | 155 m |
#511 15730 Fraser Highway
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $420 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 862 sqft |
| Price / SqFt: | $905 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3099702 |
| Distance: | 156 m |
#210 15825 85 Avenue
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $444 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 848 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3093441 |
| Distance: | 251 m |
#506 15738 85 Avenue
| Asking Price: | $670,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-23 |
| Maint. Fee: | $320 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 906 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 245 |
| MLS® Number: | R3051247 |
| Distance: | 0 m |
#115 15738 85 Avenue
| Asking Price: | $670,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 778 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3072012 |
| Distance: | 0 m |
#B3-407 15777 85 Avenue
| Asking Price: | $674,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 765 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3097784 |
| Distance: | 133 m |
#114 15777 85 Avenue
| Asking Price: | $678,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $386 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 747 sqft |
| Price / SqFt: | $908 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112797 |
| Distance: | 133 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $470,000 | $156,000 | $626,000 | - |