







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,654 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,570 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 015-371-158 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $544,000 | $118,000 | $662,000 | -0.2% |
| 2025 | $545,000 | $118,000 | $663,000 | +4.4% |
| 2024 | $522,000 | $113,000 | $635,000 | -5.6% |
| 2023 | $553,000 | $120,000 | $673,000 | +24.4% |
| 2022 | $432,000 | $109,000 | $541,000 | +5.3% |
| 2021 | $0 | $514,000 | $514,000 | +6.0% |
| 2020 | $379,000 | $106,000 | $485,000 | -8.0% |
| 2019 | $417,000 | $110,000 | $527,000 | +35.5% |
| 2018 | $280,000 | $109,000 | $389,000 | +36.0% |
| 2017 | $171,000 | $115,000 | $286,000 | - |
#108 13918 72 Avenue
| Sold Price: | $530,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $408 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,220 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3084688 |
| Distance: | 0 m |
#202 13911 70 Avenue
| Sold Price: | $513,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | $460 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,244 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119013 |
| Distance: | 192 m |
#316 13911 70 Avenue
| Sold Price: | $621,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,525 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3058887 |
| Distance: | 192 m |
#424 13880 70 Avenue
| Sold Price: | $512,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | $668 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,334 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3072168 |
| Distance: | 499 m |
#202 13870 70 Avenue
| Sold Price: | $490,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $623 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,240 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3060317 |
| Distance: | 499 m |
#302 14885 60 Avenue
| Sold Price: | $699,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $665 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,648 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3092687 |
| Distance: | 2.9 km |
#212 13918 72 Avenue
| Asking Price: | $499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $470 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,367 sqft |
| Price / SqFt: | $366 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123230 |
| Distance: | 0 m |
#315 13918 72 Avenue
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $504 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,605 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127529 |
| Distance: | 0 m |
#302 13911 70 Avenue
| Asking Price: | $649,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $525 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,518 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091737 |
| Distance: | 192 m |
#232 13880 70 Avenue
| Asking Price: | $549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $687 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,367 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114316 |
| Distance: | 499 m |