





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $13,399 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,113 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Land |
| Land Size | 0.50 ac (21,780 sqft) |
| Land Frontage | 55 ft |
| Land Dimensions | 55 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 010-473-459 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
2615 Dogwood Drive
| Asking Price: | $4,050,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,367 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,424 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123816 |
| Distance: | 204 m |
1688 127 Street
| Asking Price: | $4,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,898 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,825 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3104594 |
| Distance: | 1.8 km |
2318 Chantrell Park Drive
| Asking Price: | $3,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,380 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,984 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111799 |
| Distance: | 2.7 km |
13141 Marine Drive
| Asking Price: | $3,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,620 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,076 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115140 |
| Distance: | 2.8 km |
13169 Marine Drive
| Asking Price: | $3,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,000 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,451 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114891 |
| Distance: | 2.8 km |
2608 Cedar Drive
| Sold Price: | $3,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,539 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,990 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3092287 |
| Distance: | 152 m |
2340 Christopherson Road
| Sold Price: | $2,980,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,623 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,260 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3076140 |
| Distance: | 531 m |
12551 22 Avenue
| Sold Price: | $3,830,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,084 sqft |
| Price / SqFt: | $938 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,736 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3059955 |
| Distance: | 652 m |
2162 124 Street
| Sold Price: | $2,997,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,622 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,204 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3106048 |
| Distance: | 732 m |
2534 140 Street
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,196 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.55 ac. (23,948 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3077827 |
| Distance: | 3.2 km |
14353 33 Avenue
| Sold Price: | $3,150,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,317 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,153 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3071137 |
| Distance: | 4.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,105,000 | $1,155,000 | $3,260,000 | -10.0% |
| 2025 | $2,295,000 | $1,329,000 | $3,624,000 | +1.1% |
| 2024 | $2,335,000 | $1,249,000 | $3,584,000 | +1.6% |
| 2023 | $2,335,000 | $1,193,000 | $3,528,000 | +9.3% |
| 2022 | $2,016,000 | $1,212,000 | $3,228,000 | +19.8% |
| 2021 | $1,614,000 | $1,080,000 | $2,694,000 | +6.7% |
| 2020 | $1,460,000 | $1,066,000 | $2,526,000 | -6.1% |
| 2019 | $1,614,000 | $1,076,000 | $2,690,000 | -7.0% |
| 2018 | $1,740,000 | $1,153,000 | $2,893,000 | +3.0% |
| 2017 | $1,711,000 | $1,098,000 | $2,809,000 | - |