




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,645 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,485 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-727-293 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#32 15237 36 Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $663 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,430 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117988 |
| Distance: | 0 m |
#4 3618 150 Street
| Sold Price: | $1,305,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $426 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,233 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3103049 |
| Distance: | 461 m |
#22 3618 150 Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,280 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3110863 |
| Distance: | 461 m |
#19 15450 Rosemary Heights Crescent
| Sold Price: | $1,055,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | $567 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,158 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3043229 |
| Distance: | 934 m |
#37 15454 32 Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $449 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,099 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3087542 |
| Distance: | 1.0 km |
#6 15454 32 Avenue
| Sold Price: | $875,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,891 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3070475 |
| Distance: | 1.0 km |
#27 3618 150 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $411 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,130 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120721 |
| Distance: | 461 m |
#62 15133 29a Avenue
| Asking Price: | $919,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $598 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,472 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125981 |
| Distance: | 1.4 km |
#65 3500 144 Street
| Asking Price: | $1,369,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $597 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113652 |
| Distance: | 1.5 km |
#55 3500 144 Street
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $562 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,278 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096570 |
| Distance: | 1.5 km |
#75 15665 Mountain View Drive
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,524 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3123621 |
| Distance: | 1.6 km |
#69 15665 Mountain View Drive
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $352 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121496 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $925,000 | $228,000 | $1,153,000 | -4.6% |
| 2025 | $970,000 | $239,000 | $1,209,000 | - |
| 2024 | $970,000 | $239,000 | $1,209,000 | -0.1% |
| 2023 | $971,000 | $239,000 | $1,210,000 | +11.7% |
| 2022 | $823,000 | $260,000 | $1,083,000 | +20.5% |
| 2021 | $0 | $899,000 | $899,000 | +3.0% |
| 2020 | $660,000 | $213,000 | $873,000 | +3.2% |
| 2019 | $591,000 | $255,000 | $846,000 | +9.0% |
| 2018 | $529,000 | $247,000 | $776,000 | +15.6% |
| 2017 | $422,000 | $249,000 | $671,000 | - |