





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,855 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,892 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.34 ac (15,028 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 023-734-647 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,888,000 | $545,000 | $2,433,000 | -9.9% |
| 2025 | $2,058,000 | $643,000 | $2,701,000 | -0.5% |
| 2024 | $2,094,000 | $621,000 | $2,715,000 | +0.5% |
| 2023 | $2,099,000 | $603,000 | $2,702,000 | +13.1% |
| 2022 | $1,791,000 | $599,000 | $2,390,000 | +24.3% |
| 2021 | $1,382,000 | $541,000 | $1,923,000 | -1.2% |
| 2020 | $1,411,000 | $536,000 | $1,947,000 | -9.7% |
| 2019 | $1,611,000 | $544,000 | $2,155,000 | -18.3% |
| 2018 | $2,046,000 | $593,000 | $2,639,000 | +8.2% |
| 2017 | $1,867,000 | $573,000 | $2,440,000 | - |
13923 22a Avenue
| Sold Price: | $2,233,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106109 |
| Distance: | 334 m |
2132 139a Street
| Sold Price: | $2,155,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,293 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,216 sqft) |
| Days on Market: | 216 |
| MLS® Number: | R3039815 |
| Distance: | 585 m |
2376 134 Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,226 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,682 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3084828 |
| Distance: | 666 m |
2372 132 Street
| Sold Price: | $2,425,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,358 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,723 sqft) |
| Days on Market: | 165 |
| MLS® Number: | R3028134 |
| Distance: | 1.1 km |
2104 131b Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,638 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3025802 |
| Distance: | 1.2 km |
13416 17 Avenue
| Sold Price: | $1,895,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,077 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3083838 |
| Distance: | 1.4 km |
2488 138 Street
| Asking Price: | $2,208,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,190 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118104 |
| Distance: | 369 m |
13553 25 Avenue
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,576 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.76 ac. (33,280 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096131 |
| Distance: | 578 m |
2244 140a Street
| Asking Price: | $1,728,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,593 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,459 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109458 |
| Distance: | 639 m |
13915 27 Avenue
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,579 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 1.17 ac. (50,965 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113354 |
| Distance: | 839 m |
1884 139a Street
| Asking Price: | $2,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,280 sqft |
| Price / SqFt: | $943 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,081 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3111915 |
| Distance: | 984 m |