



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,933 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 621 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 025-525-026 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
#108 10866 City Parkway
| Sold Price: | $360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $398 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 620 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3116984 |
| Distance: | 0 m |
#338 10838 City Parkway
| Sold Price: | $370,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 623 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3064748 |
| Distance: | 0 m |
#318 13555 Gateway Drive
| Sold Price: | $445,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $367 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 750 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3102652 |
| Distance: | 212 m |
#702 13383 108 Avenue
| Sold Price: | $355,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $366 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 630 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3094833 |
| Distance: | 269 m |
#1603 10777 University Drive
| Sold Price: | $327,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $449 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 570 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3084170 |
| Distance: | 293 m |
#1805 10777 University Drive
| Sold Price: | $340,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $433 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 560 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 324 |
| MLS® Number: | R2994041 |
| Distance: | 293 m |
#121 10866 City Parkway
| Asking Price: | $389,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $425 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 674 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119856 |
| Distance: | 0 m |
#806 13353 108 Avenue
| Asking Price: | $408,800 |
| Listing Date: | 2025-Aug-05 |
| Maint. Fee: | $367 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 644 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 295 |
| MLS® Number: | R3033556 |
| Distance: | 269 m |
#1402 13353 108 Avenue
| Asking Price: | $368,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $366 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 631 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3084151 |
| Distance: | 269 m |
#610 10777 University Drive
| Asking Price: | $349,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $456 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 570 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3085919 |
| Distance: | 293 m |
#1908 13380 108 Avenue
| Asking Price: | $449,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $585 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 744 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098457 |
| Distance: | 293 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $273,000 | $127,000 | $400,000 | -7.2% |
| 2025 | $294,000 | $137,000 | $431,000 | -3.1% |
| 2024 | $304,000 | $141,000 | $445,000 | +4.5% |
| 2023 | $291,000 | $135,000 | $426,000 | +17.4% |
| 2022 | $221,000 | $142,000 | $363,000 | +20.2% |
| 2021 | $0 | $302,000 | $302,000 | +6.0% |
| 2020 | $168,000 | $117,000 | $285,000 | -8.1% |
| 2019 | $194,000 | $116,000 | $310,000 | +27.6% |
| 2018 | $129,000 | $114,000 | $243,000 | +29.8% |
| 2017 | $72,200 | $115,000 | $187,200 | - |