






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,682 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,010 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 028-094-115 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#219 15735 Croydon Drive
| Sold Price: | $545,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 947 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3101097 |
| Distance: | 0 m |
#12 15850 26 Avenue
| Sold Price: | $645,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $578 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,073 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 240 |
| MLS® Number: | R2999663 |
| Distance: | 204 m |
#463 15850 26 Avenue
| Sold Price: | $505,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 779 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3091584 |
| Distance: | 204 m |
#225 15850 26 Avenue
| Sold Price: | $570,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 831 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3090976 |
| Distance: | 204 m |
#203 15850 26 Avenue
| Sold Price: | $616,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $486 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 900 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3096475 |
| Distance: | 204 m |
#301 15850 26 Avenue
| Sold Price: | $600,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $498 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 926 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3079857 |
| Distance: | 204 m |
#404 15785 Croydon Drive
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $366 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 800 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3083353 |
| Distance: | 0 m |
#218 15735 Croydon Drive
| Asking Price: | $559,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $425 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 946 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3126009 |
| Distance: | 0 m |
#325 15850 26 Avenue
| Asking Price: | $539,988 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 829 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3115600 |
| Distance: | 204 m |
#217 15850 26 Avenue
| Asking Price: | $535,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $453 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 856 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115561 |
| Distance: | 204 m |
#312 15850 26 Avenue
| Asking Price: | $549,888 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 840 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3102829 |
| Distance: | 204 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $408,000 | $236,000 | $644,000 | -6.3% |
| 2025 | $435,000 | $252,000 | $687,000 | -2.3% |
| 2024 | $445,000 | $258,000 | $703,000 | +4.5% |
| 2023 | $426,000 | $247,000 | $673,000 | +16.4% |
| 2022 | $323,000 | $255,000 | $578,000 | +19.2% |
| 2021 | $0 | $485,000 | $485,000 | +0.2% |
| 2020 | $273,000 | $211,000 | $484,000 | -8.2% |
| 2019 | $317,000 | $210,000 | $527,000 | +13.8% |
| 2018 | $260,000 | $203,000 | $463,000 | +32.7% |
| 2017 | $144,000 | $205,000 | $349,000 | - |