





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,320 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 6,462 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Land |
| Land Size | 0.32 ac (14,006 sqft) |
| Land Frontage | 108 ft |
| Land Dimensions | 108 x 128 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 018-752-268 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
2080 136 Street
| Asking Price: | $3,168,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,671 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,763 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099765 |
| Distance: | 372 m |
2318 Chantrell Park Drive
| Asking Price: | $3,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,380 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,984 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111799 |
| Distance: | 406 m |
13162 20 Avenue
| Asking Price: | $1,995,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,850 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,063 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122776 |
| Distance: | 1.3 km |
13600 Blackburn Avenue
| Asking Price: | $2,780,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,577 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,950 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097823 |
| Distance: | 1.3 km |
14237 Vine Avenue
| Asking Price: | $2,795,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,018 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080356 |
| Distance: | 1.4 km |
2534 140 Street
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,196 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.55 ac. (23,948 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3077827 |
| Distance: | 946 m |
14353 33 Avenue
| Sold Price: | $3,150,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,317 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,153 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3071137 |
| Distance: | 2.8 km |
1121 Cypress Street
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,870 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,237 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3081699 |
| Distance: | 4.0 km |
3791 154a Street
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,274 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,615 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3056705 |
| Distance: | 4.8 km |
1038 Stevens Street
| Sold Price: | $2,945,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,503 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,128 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3090298 |
| Distance: | 4.9 km |
1696 166a Street
| Sold Price: | $2,235,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,856 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,065 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3046069 |
| Distance: | 5.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,849,000 | $566,000 | $2,415,000 | -11.0% |
| 2025 | $2,015,000 | $698,000 | $2,713,000 | -2.0% |
| 2024 | $2,050,000 | $719,000 | $2,769,000 | -1.3% |
| 2023 | $2,055,000 | $751,000 | $2,806,000 | +11.4% |
| 2022 | $1,754,000 | $764,000 | $2,518,000 | +21.6% |
| 2021 | $1,353,000 | $717,000 | $2,070,000 | -2.5% |
| 2020 | $1,382,000 | $740,000 | $2,122,000 | -9.3% |
| 2019 | $1,577,000 | $763,000 | $2,340,000 | -16.1% |
| 2018 | $2,003,000 | $786,000 | $2,789,000 | +6.2% |
| 2017 | $1,828,000 | $797,000 | $2,625,000 | - |