





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,314 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,683 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,074 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-191-176 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
18878 68th Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,686 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,945 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3105202 |
| Distance: | 85 m |
18990 67a Avenue
| Sold Price: | $1,269,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,584 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,378 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3111993 |
| Distance: | 124 m |
19049 69 Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,570 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,411 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3059703 |
| Distance: | 411 m |
6746 191a Street
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,624 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,758 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3116789 |
| Distance: | 422 m |
6629 187a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,686 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,519 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3090873 |
| Distance: | 466 m |
6528 187a Street
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,171 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,199 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3090961 |
| Distance: | 589 m |
#9 18868 69 Avenue
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $413 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,827 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,270 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114448 |
| Distance: | 262 m |
19088 68a Avenue
| Asking Price: | $1,469,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,242 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,668 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118105 |
| Distance: | 313 m |
6914 190 Street
| Asking Price: | $1,169,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,147 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,381 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117882 |
| Distance: | 380 m |
6926 190 Street
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,381 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103567 |
| Distance: | 387 m |
18759 66 Avenue
| Asking Price: | $1,375,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,952 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076747 |
| Distance: | 469 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,043,000 | $296,000 | $1,339,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,086,000 | $318,000 | $1,404,000 | -2.9% |
| 2024 | $1,108,000 | $338,000 | $1,446,000 | +3.2% |
| 2023 | $1,044,000 | $357,000 | $1,401,000 | +6.6% |
| 2022 | $907,000 | $407,000 | $1,314,000 | +31.1% |
| 2021 | $631,000 | $371,000 | $1,002,000 | +10.0% |
| 2020 | $564,000 | $347,000 | $911,000 | -3.3% |
| 2019 | $647,000 | $295,000 | $942,000 | +1.2% |
| 2018 | $618,000 | $313,000 | $931,000 | +16.1% |
| 2017 | $520,000 | $282,000 | $802,000 | - |