




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,052 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,643 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,115 sqft) |
| Land Frontage | 59.48 ft |
| Land Dimensions | 59.48 x 120.66 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 012-163-066 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
18589 62 Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,748 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,465 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3096600 |
| Distance: | 132 m |
6065 186 Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,037 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,148 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3060277 |
| Distance: | 290 m |
6180 181a Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,618 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104750 |
| Distance: | 979 m |
5653 187 Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,016 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,480 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3089682 |
| Distance: | 1.1 km |
19225 59a Avenue
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,406 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3077625 |
| Distance: | 1.3 km |
6842 184th Street
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,627 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3092298 |
| Distance: | 1.3 km |
6167 189 Street
| Asking Price: | $1,149,990 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,713 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109941 |
| Distance: | 474 m |
18775 59 Avenue
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,100 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098653 |
| Distance: | 691 m |
18811 65 Avenue
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,049 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120713 |
| Distance: | 715 m |
18311 Hunter Place
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,584 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,203 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118744 |
| Distance: | 723 m |
5887 184b Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,756 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,887 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112662 |
| Distance: | 727 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,205,000 | $65,100 | $1,270,100 | -5.2% |
| 2025 | $1,264,000 | $76,100 | $1,340,100 | -4.5% |
| 2024 | $1,315,000 | $88,400 | $1,403,400 | +0.3% |
| 2023 | $1,295,000 | $104,000 | $1,399,000 | +11.5% |
| 2022 | $1,155,000 | $99,200 | $1,254,200 | +37.1% |
| 2021 | $823,000 | $91,600 | $914,600 | +1.8% |
| 2020 | $803,000 | $95,400 | $898,400 | +2.1% |
| 2019 | $768,000 | $112,000 | $880,000 | +6.5% |
| 2018 | $713,000 | $113,000 | $826,000 | +6.9% |
| 2017 | $663,000 | $110,000 | $773,000 | - |