







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,005 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,950 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,095 sqft) |
| Land Frontage | 51.5 ft |
| Land Dimensions | 51.5 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 024-069-116 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
17440 103b Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,269 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3037407 |
| Distance: | 1.0 km |
10045 172 Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,304 sqft |
| Price / SqFt: | $331 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,684 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3066263 |
| Distance: | 1.3 km |
10295 166b Street
| Sold Price: | $1,810,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,893 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,051 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3056875 |
| Distance: | 2.4 km |
10872 166 Street
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,826 sqft |
| Price / SqFt: | $352 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,088 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3050476 |
| Distance: | 3.0 km |
16866 Greenway Drive
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,963 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,577 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3103891 |
| Distance: | 3.6 km |
16625 85b Avenue
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,959 sqft |
| Price / SqFt: | $385 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,211 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3064250 |
| Distance: | 3.7 km |
9885 Huckleberry Drive
| Asking Price: | $1,758,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,660 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,612 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124561 |
| Distance: | 377 m |
17825 E Barnston Drive
| Asking Price: | $1,860,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,846 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,808 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083181 |
| Distance: | 442 m |
9833 182 Street
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,078 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.54 ac. (23,478 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102325 |
| Distance: | 723 m |
17087 104a Avenue
| Asking Price: | $1,778,800 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,898 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,459 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123875 |
| Distance: | 1.8 km |
10438 168a Street
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,236 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,522 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3118371 |
| Distance: | 2.2 km |
10352 164a Street
| Asking Price: | $1,728,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,880 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,555 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126170 |
| Distance: | 2.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,266,000 | $534,000 | $1,800,000 | -7.6% |
| 2025 | $1,387,000 | $561,000 | $1,948,000 | -0.9% |
| 2024 | $1,411,000 | $554,000 | $1,965,000 | +3.0% |
| 2023 | $1,340,000 | $567,000 | $1,907,000 | +10.3% |
| 2022 | $1,171,000 | $558,000 | $1,729,000 | +33.4% |
| 2021 | $850,000 | $446,000 | $1,296,000 | +9.0% |
| 2020 | $788,000 | $401,000 | $1,189,000 | -6.1% |
| 2019 | $823,000 | $443,000 | $1,266,000 | +9.7% |
| 2018 | $797,000 | $357,000 | $1,154,000 | +9.4% |
| 2017 | $707,000 | $348,000 | $1,055,000 | - |