







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,372 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,591 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (2,911 sqft) |
| Land Frontage | 32 ft |
| Land Dimensions | 32 x 91 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-961-354 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
17188 1 Avenue
| Sold Price: | $1,428,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,936 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,519 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3114258 |
| Distance: | 212 m |
17402 2b Avenue
| Sold Price: | $1,288,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,670 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,342 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3105308 |
| Distance: | 453 m |
885 165 Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,235 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,330 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3107095 |
| Distance: | 2.1 km |
16057 10a Avenue
| Sold Price: | $1,460,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,074 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,189 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3111629 |
| Distance: | 3.0 km |
16116 13a Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,740 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,109 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3116625 |
| Distance: | 3.2 km |
15560 Vista Drive
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,211 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,457 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3068347 |
| Distance: | 4.0 km |
259 172a Street
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,514 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3106919 |
| Distance: | 194 m |
295 173 Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,564 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,505 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3077786 |
| Distance: | 274 m |
336 172 Street
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,603 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,743 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3077449 |
| Distance: | 360 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,018,000 | $388,000 | $1,406,000 | -2.6% |
| 2025 | $1,032,000 | $411,000 | $1,443,000 | -2.1% |
| 2024 | $1,030,000 | $444,000 | $1,474,000 | +6.7% |
| 2023 | $954,000 | $427,000 | $1,381,000 | +8.8% |
| 2022 | $874,000 | $395,000 | $1,269,000 | +23.6% |
| 2021 | $673,000 | $354,000 | $1,027,000 | +9.8% |
| 2020 | $579,000 | $356,000 | $935,000 | -1.5% |
| 2019 | $584,000 | $365,000 | $949,000 | -3.1% |
| 2018 | $584,000 | $395,000 | $979,000 | +2.8% |
| 2017 | $632,000 | $320,000 | $952,000 | - |