





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,247 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,604 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,069 sqft) |
| Land Frontage | 55 ft |
| Land Dimensions | 55 x 88 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-785-681 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
17421 1a Avenue
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,565 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,861 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3101490 |
| Distance: | 109 m |
266 W 174a Street
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,577 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,894 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3071557 |
| Distance: | 192 m |
278 174a Street
| Sold Price: | $1,865,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,142 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,006 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3110192 |
| Distance: | 241 m |
17366 0b Avenue
| Sold Price: | $1,596,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,323 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,677 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3098152 |
| Distance: | 277 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263137151/83dcefb7.jpeg)
17348 3 Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,501 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,317 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3115524 |
| Distance: | 287 m |
17336 0b Avenue
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,318 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,677 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3074997 |
| Distance: | 304 m |
17330 2nd Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,480 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,636 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109615 |
| Distance: | 166 m |
17349 1 Avenue
| Asking Price: | $1,580,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,211 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,454 sqft) |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3073647 |
| Distance: | 189 m |
17383 3a Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,373 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,844 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109630 |
| Distance: | 334 m |
174 176 Street
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,143 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,124 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3073830 |
| Distance: | 437 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,069,000 | $535,000 | $1,604,000 | -5.9% |
| 2025 | $1,083,000 | $621,000 | $1,704,000 | -1.3% |
| 2024 | $1,063,000 | $663,000 | $1,726,000 | +4.1% |
| 2023 | $1,019,000 | $639,000 | $1,658,000 | +10.8% |
| 2022 | $956,000 | $541,000 | $1,497,000 | +22.9% |
| 2021 | $721,000 | $497,000 | $1,218,000 | +4.6% |
| 2020 | $679,000 | $485,000 | $1,164,000 | -8.5% |
| 2019 | $776,000 | $496,000 | $1,272,000 | +3.7% |
| 2018 | $725,000 | $502,000 | $1,227,000 | +0.2% |
| 2017 | $756,000 | $468,000 | $1,224,000 | - |