





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,707 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,682 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey w/Bsmt |
| Bedrooms | 10 |
| Bathrooms | 8 |
| PID | 010-118-365 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,091,000 | $984,000 | $2,075,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,144,000 | $1,030,000 | $2,174,000 | -2.8% |
| 2024 | $1,191,000 | $1,045,000 | $2,236,000 | +1.3% |
| 2023 | $1,173,000 | $1,035,000 | $2,208,000 | +10.7% |
| 2022 | $1,050,000 | $944,000 | $1,994,000 | +29.4% |
| 2021 | $743,000 | $798,000 | $1,541,000 | +18.5% |
| 2020 | $729,000 | $571,000 | $1,300,000 | -5.7% |
| 2019 | $710,000 | $669,000 | $1,379,000 | -2.9% |
| 2018 | $673,000 | $747,000 | $1,420,000 | +68.0% |
| 2017 | $615,000 | $230,000 | $845,000 | - |
6052 172 Street
| Asking Price: | $2,299,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,761 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,390 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3079011 |
| Distance: | 527 m |
17268 61a Avenue
| Asking Price: | $2,439,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 10 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,571 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,250 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3115545 |
| Distance: | 671 m |
7869 167 Street
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 10 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 6,945 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,572 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094420 |
| Distance: | 3.8 km |
16050 79 Avenue
| Asking Price: | $2,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 10 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,387 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,424 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3081631 |
| Distance: | 4.3 km |
17223 60 Avenue
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 6,067 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,210 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3108212 |
| Distance: | 536 m |
17223 59 Avenue
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,359 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,491 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3082174 |
| Distance: | 594 m |
5804 152 Street
| Sold Price: | $1,935,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,205 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,892 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3100814 |
| Distance: | 3.5 km |
6648 148a Street
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,569 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,215 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3056735 |
| Distance: | 4.4 km |
15595 80 Avenue
| Sold Price: | $2,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,216 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,590 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3098696 |
| Distance: | 4.9 km |
19171 72a Avenue
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,551 sqft |
| Price / SqFt: | $356 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,039 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109603 |
| Distance: | 5.1 km |