







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,261 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,881 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Floor Area (Guest House) | 686 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,916 sqft) |
| Land Frontage | 32.8 ft |
| Land Dimensions | 32.8 x 119.35 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 030-678-641 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
16764 18a Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,266 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,619 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084154 |
| Distance: | 419 m |
16732 20a Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,915 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,633 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3080158 |
| Distance: | 844 m |
16790 20a Avenue
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,842 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,513 sqft) |
| Days on Market: | 147 |
| MLS® Number: | R3041454 |
| Distance: | 852 m |
2055 167a St
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,581 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,187 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3100406 |
| Distance: | 896 m |
2122 167 Street
| Sold Price: | $1,599,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,114 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,592 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3066486 |
| Distance: | 1.0 km |
2118 165 Street
| Sold Price: | $1,629,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,200 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,499 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3069783 |
| Distance: | 1.1 km |
16739 16a Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,577 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125356 |
| Distance: | 102 m |
16755 16a Avenue
| Asking Price: | $1,829,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,407 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,578 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100558 |
| Distance: | 118 m |
16737 15a Avenue
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,895 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,239 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111614 |
| Distance: | 134 m |
16746 18 Avenue
| Asking Price: | $1,920,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,400 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,793 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121969 |
| Distance: | 340 m |
1938 167a Street
| Asking Price: | $1,779,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,365 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,634 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112010 |
| Distance: | 662 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,083,000 | $322,000 | $1,405,000 | +17.6% |
| 2025 | $1,195,000 | $0 | $1,195,000 | +1.9% |
| 2024 | $1,173,000 | $0 | $1,173,000 | +3.4% |
| 2023 | $1,134,000 | $0 | $1,134,000 | +15.0% |
| 2022 | $986,000 | $0 | $986,000 | +34.5% |
| 2021 | $733,000 | $0 | $733,000 | -8.0% |
| 2020 | $797,000 | $0 | $797,000 | - |