







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,568 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,819 sqft |
| Age | 2 years (2024) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,886 sqft) |
| Land Frontage | 49.2 ft |
| Land Dimensions | 49.2 x 79.0 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 031-918-387 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
16640 18a Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,211 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,040 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3051843 |
| Distance: | 28 m |
16775 18 Avenue
| Sold Price: | $1,823,800 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,678 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,624 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3036616 |
| Distance: | 249 m |
16730 20 Avenue
| Sold Price: | $1,760,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,492 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,245 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3073614 |
| Distance: | 397 m |
16796 16a Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,801 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,783 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3076274 |
| Distance: | 448 m |
2096 Bowler Drive
| Sold Price: | $2,095,240 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,309 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,651 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3080060 |
| Distance: | 2.0 km |
17116 1 Avenue
| Sold Price: | $1,706,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 3,474 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,292 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3082576 |
| Distance: | 3.6 km |
16759 18 Avenue
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,050 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,620 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120236 |
| Distance: | 222 m |
16767 18 Avenue
| Asking Price: | $2,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,652 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,619 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115455 |
| Distance: | 235 m |
1715 167 Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,017 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,141 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123754 |
| Distance: | 240 m |
16771 18a Avenue
| Asking Price: | $1,959,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,801 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,645 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124421 |
| Distance: | 245 m |
16775 18b Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,658 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,617 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099116 |
| Distance: | 290 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,081,000 | $817,000 | $1,898,000 | -10.9% |
| 2025 | $1,193,000 | $936,000 | $2,129,000 | +81.7% |
| 2024 | $1,172,000 | $0 | $1,172,000 | - |