







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,727 sqft |
| Age |
| 6 years (2020) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,048 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-177-260 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
2143 167 Street
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,886 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,237 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099999 |
| Distance: | 119 m |
2136 165b Street
| Asking Price: | $1,460,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,373 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087884 |
| Distance: | 174 m |
16782 21a Avenue
| Asking Price: | $1,628,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,949 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,653 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108124 |
| Distance: | 252 m |
2107 165b Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,556 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123315 |
| Distance: | 252 m |
2112 165a Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,369 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078124 |
| Distance: | 276 m |
2122 167 Street
| Sold Price: | $1,599,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,114 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,592 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3066486 |
| Distance: | 168 m |
2162 165a Street
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,418 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3082105 |
| Distance: | 240 m |
16586 21 Avenue
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,987 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,446 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3069411 |
| Distance: | 242 m |
2158 165a Street
| Sold Price: | $1,368,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,484 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3109149 |
| Distance: | 243 m |
16732 20a Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,915 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,633 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3080158 |
| Distance: | 333 m |
2118 165 Street
| Sold Price: | $1,629,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,200 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,499 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3069783 |
| Distance: | 334 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,069,000 | $541,000 | $1,610,000 | -5.6% |
| 2025 | $1,133,000 | $572,000 | $1,705,000 | -1.7% |
| 2024 | $1,127,000 | $608,000 | $1,735,000 | +2.6% |
| 2023 | $1,113,000 | $578,000 | $1,691,000 | +15.4% |
| 2022 | $928,000 | $537,000 | $1,465,000 | +27.5% |
| 2021 | $715,000 | $434,000 | $1,149,000 | +66.8% |
| 2020 | $689,000 | $0 | $689,000 | -6.4% |
| 2019 | $736,000 | $0 | $736,000 | +5.1% |
| 2018 | $700,000 | $0 | $700,000 | - |