







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,678 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,571 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,749 sqft) |
| Land Frontage | 31 ft |
| Land Dimensions | 31 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-007-045 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $960,000 | $232,000 | $1,192,000 | -4.6% |
| 2025 | $997,000 | $253,000 | $1,250,000 | -3.9% |
| 2024 | $1,026,000 | $275,000 | $1,301,000 | +4.9% |
| 2023 | $974,000 | $266,000 | $1,240,000 | +5.6% |
| 2022 | $933,000 | $241,000 | $1,174,000 | +31.0% |
| 2021 | $636,000 | $260,000 | $896,000 | +7.6% |
| 2020 | $591,000 | $242,000 | $833,000 | -2.5% |
| 2019 | $589,000 | $265,000 | $854,000 | +3.9% |
| 2018 | $531,000 | $291,000 | $822,000 | +14.5% |
| 2017 | $473,000 | $245,000 | $718,000 | - |
16477 59a Avenue
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,666 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,667 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3064470 |
| Distance: | 134 m |
6085 165a Street
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,729 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,829 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3058714 |
| Distance: | 136 m |
16478 59a Avenue
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,070 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,445 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3069606 |
| Distance: | 150 m |
16622 59a Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,079 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3066706 |
| Distance: | 224 m |
16868 61a Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,197 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,315 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100653 |
| Distance: | 739 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263111373/83dcefb7.jpeg)
5918 Kildare Place
| Sold Price: | $1,301,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,182 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3089746 |
| Distance: | 2.6 km |
16539 59a Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,771 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,885 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120036 |
| Distance: | 93 m |
6075 165a Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,648 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,659 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127251 |
| Distance: | 124 m |
5970 164 Street
| Asking Price: | $1,185,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,275 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,441 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127674 |
| Distance: | 231 m |
6069 163b Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,506 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,046 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114733 |
| Distance: | 346 m |
5935 169a Street
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,961 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,220 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120308 |
| Distance: | 831 m |
5833 Angus Place
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,084 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,259 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126961 |
| Distance: | 1.2 km |