




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,577 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,387 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,723 sqft) |
| Land Frontage | 26.9 ft |
| Land Dimensions | 8.2 x 28.5 m |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-039-818 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
#7 6488 168 Street
| Sold Price: | $815,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $582 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,958 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3083549 |
| Distance: | 1.2 km |
#72 16995 64 Avenue
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $512 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,508 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3078150 |
| Distance: | 1.3 km |
#34 17097 64 Avenue
| Sold Price: | $867,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $453 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,314 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3083544 |
| Distance: | 1.5 km |
#109 15111 Edmund Drive
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,013 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3108678 |
| Distance: | 2.7 km |
#93 15111 Edmund Drive
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $502 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,084 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3101605 |
| Distance: | 2.7 km |
#107 15111 Edmund Drive
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $494 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,992 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3055908 |
| Distance: | 2.7 km |
#62 6050 166 Street
| Asking Price: | $859,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $577 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3092658 |
| Distance: | 270 m |
#37 16760 61 Avenue
| Asking Price: | $849,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $480 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,891 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107654 |
| Distance: | 392 m |
#25 16760 61 Avenue
| Asking Price: | $839,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,939 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123182 |
| Distance: | 392 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $911,000 | $225,000 | $1,136,000 | -4.3% |
| 2025 | $946,000 | $241,000 | $1,187,000 | +3.0% |
| 2024 | $974,000 | $178,000 | $1,152,000 | +4.7% |
| 2023 | $924,000 | $176,000 | $1,100,000 | +5.7% |
| 2022 | $886,000 | $155,000 | $1,041,000 | +34.7% |
| 2021 | $603,000 | $170,000 | $773,000 | +5.0% |
| 2020 | $561,000 | $175,000 | $736,000 | -2.4% |
| 2019 | $558,000 | $196,000 | $754,000 | +4.7% |
| 2018 | $503,000 | $217,000 | $720,000 | +7.9% |
| 2017 | $448,000 | $219,000 | $667,000 | - |