







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,459 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,050 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,445 sqft) |
| Land Frontage | 47.72 ft |
| Land Dimensions | 47.72 x 101.80 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-216-094 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
16364 60a Avenue
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,770 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,717 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3095316 |
| Distance: | 295 m |
16622 59a Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,079 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3066706 |
| Distance: | 310 m |
6093 164a Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,771 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3087324 |
| Distance: | 317 m |
6119 166a Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,244 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3084481 |
| Distance: | 530 m |
5846 167 Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,514 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,029 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3086686 |
| Distance: | 627 m |
16459 63 Avenue
| Sold Price: | $1,687,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,638 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,065 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3066638 |
| Distance: | 629 m |
5949 E 165 Street
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,128 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,641 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124101 |
| Distance: | 79 m |
16528 59a Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,002 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,466 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094258 |
| Distance: | 140 m |
16539 59a Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,771 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,885 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3120036 |
| Distance: | 174 m |
6075 165a Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,648 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,659 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127251 |
| Distance: | 318 m |
6100 163b Street
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,370 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,575 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3074282 |
| Distance: | 377 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,077,000 | $341,000 | $1,418,000 | -3.6% |
| 2025 | $1,083,000 | $388,000 | $1,471,000 | -0.3% |
| 2024 | $1,052,000 | $424,000 | $1,476,000 | -1.1% |
| 2023 | $1,047,000 | $446,000 | $1,493,000 | +10.0% |
| 2022 | $956,000 | $401,000 | $1,357,000 | +31.2% |
| 2021 | $688,000 | $346,000 | $1,034,000 | +5.8% |
| 2020 | $679,000 | $298,000 | $977,000 | -3.4% |
| 2019 | $658,000 | $353,000 | $1,011,000 | +5.3% |
| 2018 | $598,000 | $362,000 | $960,000 | +14.7% |
| 2017 | $513,000 | $324,000 | $837,000 | - |