







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,248 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,173 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,383 sqft) |
| Land Frontage | 90 ft |
| Land Dimensions | 90 x 63 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 026-785-595 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,417,000 | $766,000 | $2,183,000 | -7.0% |
| 2025 | $1,467,000 | $881,000 | $2,348,000 | -0.5% |
| 2024 | $1,404,000 | $955,000 | $2,359,000 | +2.3% |
| 2023 | $1,372,000 | $934,000 | $2,306,000 | +14.0% |
| 2022 | $1,225,000 | $797,000 | $2,022,000 | +18.5% |
| 2021 | $963,000 | $743,000 | $1,706,000 | +2.5% |
| 2020 | $938,000 | $727,000 | $1,665,000 | -7.1% |
| 2019 | $1,039,000 | $753,000 | $1,792,000 | +2.5% |
| 2018 | $986,000 | $762,000 | $1,748,000 | +1.7% |
| 2017 | $1,015,000 | $703,000 | $1,718,000 | - |
16147 27b Avenue
| Sold Price: | $2,088,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,045 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,084 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3060158 |
| Distance: | 812 m |
16221 Morgan Creek Crescent
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,415 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,115 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3063416 |
| Distance: | 819 m |
16308 27a Avenue
| Sold Price: | $2,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,464 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,006 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3105770 |
| Distance: | 902 m |
2712 163a Street
| Sold Price: | $2,160,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,196 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,292 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118743 |
| Distance: | 957 m |
2720 164 Street
| Sold Price: | $1,839,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,710 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,260 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3103654 |
| Distance: | 958 m |
2688 164 Street
| Sold Price: | $1,768,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,628 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,311 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3106950 |
| Distance: | 1.0 km |
3079 162 Street
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,901 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,717 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119797 |
| Distance: | 113 m |
16128 Morgan Creek Crescent
| Asking Price: | $2,468,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,504 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,143 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079409 |
| Distance: | 585 m |
2798 161 Street
| Asking Price: | $2,090,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,215 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,491 sqft) |
| Days on Market: | 240 |
| MLS® Number: | R3053500 |
| Distance: | 807 m |
2760 162a Street
| Asking Price: | $1,895,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,646 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,997 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108269 |
| Distance: | 817 m |
2751 164 Street
| Asking Price: | $1,899,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,785 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117337 |
| Distance: | 884 m |
15783 Collingwood Crescent
| Asking Price: | $2,379,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,571 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,564 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112552 |
| Distance: | 984 m |