



























| Pricing | |
| Asking Price | $1,888,000 |
| Price per Floor SqFt | $508 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,169 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,714 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,332 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x 126 ft |
| Price per Land SqFt | $257.50 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2016-Jul-08 |
| Previously Sold Price | $1,400,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$488,000 (+34.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-302-506 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1365 160a Street
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,648 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,113 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3114438 |
| Distance: | 117 m |
1388 Lee Street
| Asking Price: | $1,839,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,342 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,371 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3076051 |
| Distance: | 720 m |
16243 10 Avenue
| Asking Price: | $1,808,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,597 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,275 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127540 |
| Distance: | 880 m |
#3 1426 Finlay Street
| Asking Price: | $1,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $116 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,349 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,878 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109200 |
| Distance: | 903 m |
958 Keil Street
| Asking Price: | $2,288,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,855 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120446 |
| Distance: | 1.0 km |
1892 King George Boulevard
| Asking Price: | $1,769,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,237 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118508 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,256,000 | $651,000 | $1,907,000 | -5.6% |
| 2025 | $1,299,000 | $722,000 | $2,021,000 | -6.0% |
| 2024 | $1,346,000 | $804,000 | $2,150,000 | +9.4% |
| 2023 | $1,243,000 | $722,000 | $1,965,000 | +11.9% |
| 2022 | $1,049,000 | $707,000 | $1,756,000 | +22.3% |
| 2021 | $824,000 | $612,000 | $1,436,000 | +2.9% |
| 2020 | $856,000 | $540,000 | $1,396,000 | -3.3% |
| 2019 | $880,000 | $564,000 | $1,444,000 | -0.4% |
| 2018 | $880,000 | $570,000 | $1,450,000 | +14.1% |
| 2017 | $773,000 | $498,000 | $1,271,000 | - |
Asking Price is 1.0% lower than Assessed Value (2026).