







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,734 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,904 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,063 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 001-737-520 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
13026 16 Avenue
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114325 |
| Distance: | 128 m |
13171 15a Avenue
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,837 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,905 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113702 |
| Distance: | 168 m |
13030 15 Avenue
| Asking Price: | $2,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,869 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120422 |
| Distance: | 198 m |
1912 Laronde Drive
| Asking Price: | $2,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,573 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,077 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094580 |
| Distance: | 732 m |
13162 20 Avenue
| Asking Price: | $1,995,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,850 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,063 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122776 |
| Distance: | 868 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,462,000 | $1,048,000 | $2,510,000 | -8.2% |
| 2025 | $1,509,000 | $1,226,000 | $2,735,000 | +3.1% |
| 2024 | $1,522,000 | $1,131,000 | $2,653,000 | +1.6% |
| 2023 | $1,535,000 | $1,076,000 | $2,611,000 | +19.1% |
| 2022 | $1,300,000 | $893,000 | $2,193,000 | +120.8% |
| 2021 | $993,000 | $0 | $993,000 | +3.7% |
| 2020 | $915,000 | $42,800 | $957,800 | -15.6% |
| 2019 | $1,089,000 | $45,400 | $1,134,400 | +4.0% |
| 2018 | $1,038,000 | $52,300 | $1,090,300 | -0.7% |
| 2017 | $1,043,000 | $54,700 | $1,097,700 | - |
2278 137 Street
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,321 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,719 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109686 |
| Distance: | 1.9 km |
2422 125 Street
| Sold Price: | $2,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,278 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3097692 |
| Distance: | 2.1 km |
14022 20a Avenue
| Sold Price: | $2,142,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,098 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,438 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3037630 |
| Distance: | 2.1 km |
1810 142 Street
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,106 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,060 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3014828 |
| Distance: | 2.2 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263119031/83dcefb7.jpeg)
14208 33 Avenue
| Sold Price: | $2,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,555 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,588 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3097404 |
| Distance: | 4.2 km |
2096 Bowler Drive
| Sold Price: | $2,095,240 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,309 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,651 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3080060 |
| Distance: | 5.3 km |