







































$50,000on May 27, 2026
| Asking Price | $1,550,000 |
| Price per Floor SqFt | $738 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,360 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,099 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,527 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 130 ft |
| Price per Land SqFt | $205.93 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 014-399-814 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,221,000 | $152,000 | $1,373,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,276,000 | $163,000 | $1,439,000 | -3.7% |
| 2024 | $1,329,000 | $166,000 | $1,495,000 | +2.8% |
| 2023 | $1,280,000 | $174,000 | $1,454,000 | +12.3% |
| 2022 | $1,122,000 | $173,000 | $1,295,000 | +30.0% |
| 2021 | $852,000 | $144,000 | $996,000 | +1.2% |
| 2020 | $851,000 | $133,000 | $984,000 | -1.1% |
| 2019 | $847,000 | $148,000 | $995,000 | +3.2% |
| 2018 | $842,000 | $122,000 | $964,000 | +3.3% |
| 2017 | $805,000 | $128,000 | $933,000 | - |
Asking Price is 12.9% higher than Assessed Value (2026).
15395 112a Avenue
| Asking Price: | $1,829,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,843 sqft |
| Price / SqFt: | $993 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,915 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119891 |
| Distance: | 289 m |
15336 112 Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,956 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,107 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117028 |
| Distance: | 344 m |
11083 153a Street
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,189 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118584 |
| Distance: | 419 m |
10785 155a Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,349 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,499 sqft) |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3074404 |
| Distance: | 822 m |
11275 150 Street
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,574 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,290 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110812 |
| Distance: | 1.1 km |