


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,883 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,338 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,039 sqft) |
| Land Frontage | 49.08 ft |
| Land Dimensions | 49.08 x 122.64 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 024-611-662 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
15418 33a Avenue
| Sold Price: | $1,778,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,751 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (100 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3063332 |
| Distance: | 195 m |
#19 3300 157a Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $195 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,733 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,497 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3054208 |
| Distance: | 410 m |
15430 34a Avenue
| Sold Price: | $1,798,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,047 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3113562 |
| Distance: | 412 m |
3459 152b Street
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,980 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,466 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3098421 |
| Distance: | 557 m |
3529 156a Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,020 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3030898 |
| Distance: | 563 m |
#1 3300 157a Street
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $195 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,088 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,137 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3084312 |
| Distance: | 578 m |
15649 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,617 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,887 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116896 |
| Distance: | 216 m |
15638 33 Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,027 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,434 sqft) |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3064776 |
| Distance: | 227 m |
3307 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,698,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,915 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,694 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128370 |
| Distance: | 301 m |
3331 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,648,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,019 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116386 |
| Distance: | 350 m |
3458 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,648,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,198 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,413 sqft) |
| Days on Market: | 258 |
| MLS® Number: | R3047013 |
| Distance: | 468 m |
#11 3300 157a Street
| Asking Price: | $2,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $195 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,965 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,253 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111294 |
| Distance: | 503 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,388,000 | $420,000 | $1,808,000 | -6.3% |
| 2025 | $1,437,000 | $492,000 | $1,929,000 | +0.9% |
| 2024 | $1,376,000 | $536,000 | $1,912,000 | +2.2% |
| 2023 | $1,344,000 | $526,000 | $1,870,000 | +13.4% |
| 2022 | $1,197,000 | $452,000 | $1,649,000 | +20.9% |
| 2021 | $941,000 | $423,000 | $1,364,000 | +2.3% |
| 2020 | $918,000 | $415,000 | $1,333,000 | -7.6% |
| 2019 | $1,016,000 | $426,000 | $1,442,000 | +2.9% |
| 2018 | $964,000 | $438,000 | $1,402,000 | - |
| 2017 | $992,000 | $410,000 | $1,402,000 | - |