






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,317 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,075 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,022 sqft) |
| Land Frontage | 62.34 ft |
| Land Dimensions | 62.34 x 151.74 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 000-696-064 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263111373/83dcefb7.jpeg)
5918 Kildare Place
| Sold Price: | $1,301,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,182 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3089746 |
| Distance: | 760 m |
14876 57b Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,292 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,344 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3059405 |
| Distance: | 1.2 km |
5502 Bakerview Drive
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,758 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,003 sqft) |
| Days on Market: | 382 |
| MLS® Number: | R2968819 |
| Distance: | 1.6 km |
6682 148 Street
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,826 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,605 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3071752 |
| Distance: | 2.5 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263109098/83dcefb7.jpeg)
14373 66 Avenue
| Sold Price: | $1,282,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,554 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,245 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3087471 |
| Distance: | 2.9 km |
16868 61a Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,197 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,315 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100653 |
| Distance: | 3.0 km |
5917 Kildare Place
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,765 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,374 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3073387 |
| Distance: | 782 m |
15342 Killarney Court
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,213 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,196 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113311 |
| Distance: | 879 m |
14858 58 Avenue
| Asking Price: | $1,080,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,156 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3069895 |
| Distance: | 1.3 km |
5527 148 Street
| Asking Price: | $1,698,880 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,396 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (19,994 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106141 |
| Distance: | 1.4 km |
6455 143rd Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,242 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,329 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096092 |
| Distance: | 3.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,511,000 | $118,000 | $1,629,000 | -6.8% |
| 2025 | $1,595,000 | $152,000 | $1,747,000 | -1.6% |
| 2024 | $1,619,000 | $156,000 | $1,775,000 | -0.4% |
| 2023 | $1,610,000 | $173,000 | $1,783,000 | +9.9% |
| 2022 | $1,448,000 | $175,000 | $1,623,000 | +41.5% |
| 2021 | $988,000 | $159,000 | $1,147,000 | +9.6% |
| 2020 | $919,000 | $128,000 | $1,047,000 | -12.5% |
| 2019 | $1,063,000 | $134,000 | $1,197,000 | +2.4% |
| 2018 | $1,030,000 | $139,000 | $1,169,000 | +5.2% |
| 2017 | $958,000 | $153,000 | $1,111,000 | - |