







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,458 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,822 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,201 sqft) |
| Land Frontage | 26.5 ft |
| Land Dimensions | 26.5 x 114 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-518-461 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
15345 36 Avenue
| Sold Price: | $1,418,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,972 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3075576 |
| Distance: | 391 m |
15639 37a Avenue
| Sold Price: | $2,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,114 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,172 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3091268 |
| Distance: | 396 m |
3529 156a Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,020 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3030898 |
| Distance: | 637 m |
15430 34a Avenue
| Sold Price: | $1,798,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,047 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3113562 |
| Distance: | 719 m |
3459 152b Street
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,980 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,466 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3098421 |
| Distance: | 753 m |
15418 33a Avenue
| Sold Price: | $1,778,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,751 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (100 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3063332 |
| Distance: | 888 m |
15507 37a Avenue
| Asking Price: | $2,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,956 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,318 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118198 |
| Distance: | 135 m |
15512 37a Avenue
| Asking Price: | $1,795,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,887 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 23 hours |
| MLS® Number: | R3126389 |
| Distance: | 172 m |
15560 36b Avenue
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,200 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,597 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108598 |
| Distance: | 306 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,484,000 | $494,000 | $1,978,000 | -6.4% |
| 2025 | $1,536,000 | $578,000 | $2,114,000 | +0.7% |
| 2024 | $1,471,000 | $628,000 | $2,099,000 | +2.3% |
| 2023 | $1,437,000 | $615,000 | $2,052,000 | +14.2% |
| 2022 | $1,281,000 | $516,000 | $1,797,000 | +20.7% |
| 2021 | $1,007,000 | $482,000 | $1,489,000 | +2.3% |
| 2020 | $982,000 | $473,000 | $1,455,000 | -7.7% |
| 2019 | $1,087,000 | $490,000 | $1,577,000 | +2.8% |
| 2018 | $1,031,000 | $503,000 | $1,534,000 | -0.6% |
| 2017 | $1,062,000 | $482,000 | $1,544,000 | - |