







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,059 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,354 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,799 sqft) |
| Land Frontage | 45.3 ft |
| Land Dimensions | 45.3 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-579-876 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,212,000 | $333,000 | $1,545,000 | -7.2% |
| 2025 | $1,283,000 | $381,000 | $1,664,000 | -4.1% |
| 2024 | $1,361,000 | $375,000 | $1,736,000 | +2.0% |
| 2023 | $1,333,000 | $369,000 | $1,702,000 | +8.3% |
| 2022 | $1,200,000 | $372,000 | $1,572,000 | +36.1% |
| 2021 | $860,000 | $295,000 | $1,155,000 | +4.1% |
| 2020 | $802,000 | $307,000 | $1,109,000 | -5.5% |
| 2019 | $804,000 | $370,000 | $1,174,000 | +4.7% |
| 2018 | $838,000 | $283,000 | $1,121,000 | +14.6% |
| 2017 | $730,000 | $248,000 | $978,000 | - |
15396 Sequoia Drive
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $257 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,387 sqft |
| Price / SqFt: | $336 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,511 sqft) |
| Days on Market: | 156 |
| MLS® Number: | R3055643 |
| Distance: | 175 m |
14860 82a Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,210 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,166 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3086783 |
| Distance: | 1.2 km |
8710 151 Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,304 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,856 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3063793 |
| Distance: | 1.7 km |
8841 158 Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,872 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,131 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3033317 |
| Distance: | 2.1 km |
16374 77 Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,004 sqft |
| Price / SqFt: | $330 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.44 ac. (19,253 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3069635 |
| Distance: | 2.1 km |
16625 85b Avenue
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,959 sqft |
| Price / SqFt: | $385 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,211 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3064250 |
| Distance: | 2.9 km |
7881 154 Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,334 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095841 |
| Distance: | 105 m |
7880 154 Street
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,022 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,624 sqft) |
| Days on Market: | 219 |
| MLS® Number: | R3059572 |
| Distance: | 150 m |
8030 153a Street
| Asking Price: | $1,564,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,650 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,108 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126910 |
| Distance: | 267 m |
8095 158 Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,535 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,348 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120421 |
| Distance: | 944 m |
15648 83a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,380 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,754 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113285 |
| Distance: | 1.0 km |
8149 149 Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,275 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118173 |
| Distance: | 1.0 km |