







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,309 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,058 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,119 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 018-612-121 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,236,000 | $359,000 | $1,595,000 | -7.5% |
| 2025 | $1,309,000 | $415,000 | $1,724,000 | -0.3% |
| 2024 | $1,319,000 | $410,000 | $1,729,000 | +2.2% |
| 2023 | $1,292,000 | $400,000 | $1,692,000 | +7.9% |
| 2022 | $1,162,000 | $406,000 | $1,568,000 | +35.5% |
| 2021 | $833,000 | $324,000 | $1,157,000 | +3.8% |
| 2020 | $777,000 | $338,000 | $1,115,000 | -6.0% |
| 2019 | $778,000 | $408,000 | $1,186,000 | +5.5% |
| 2018 | $812,000 | $312,000 | $1,124,000 | +14.6% |
| 2017 | $707,000 | $274,000 | $981,000 | - |
15699 77b Avenue
| Sold Price: | $1,790,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,333 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,581 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3078748 |
| Distance: | 1.0 km |
8042 160 Street
| Sold Price: | $1,715,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,154 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,755 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3073826 |
| Distance: | 1.4 km |
14681 78 Avenue
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,900 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,629 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3052363 |
| Distance: | 1.5 km |
7599 149 Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,116 sqft |
| Price / SqFt: | $389 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,112 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3096345 |
| Distance: | 1.5 km |
14516 81 Avenue
| Sold Price: | $1,411,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,797 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,262 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3094166 |
| Distance: | 1.6 km |
14532 84 Avenue
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,113 sqft |
| Price / SqFt: | $350 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088568 |
| Distance: | 1.7 km |
15210 82 Avenue
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,658 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,018 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114973 |
| Distance: | 260 m |
8298 151a Street
| Asking Price: | $1,799,890 |
| Listing Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,408 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,133 sqft) |
| Days on Market: | 162 |
| MLS® Number: | R3073984 |
| Distance: | 473 m |
7719 155 Street
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,926 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,818 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111802 |
| Distance: | 967 m |
15441 76b Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,319 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,339 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096676 |
| Distance: | 1.1 km |
7667 155 Street
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,302 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,459 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123652 |
| Distance: | 1.1 km |
7918 147a Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,265 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114305 |
| Distance: | 1.4 km |