







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,696 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,100 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,268 sqft) |
| Land Frontage | 62 ft |
| Land Dimensions | 62 x 118 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-450-758 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
15114 98 Avenue
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,780 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,682 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3081061 |
| Distance: | 410 m |
15098 98a Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,060 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,389 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3094654 |
| Distance: | 492 m |
14928 93a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,370 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3116491 |
| Distance: | 606 m |
9270 149 Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,207 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3106515 |
| Distance: | 731 m |
15482 92a Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,697 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,102 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3080906 |
| Distance: | 975 m |
9820 156 Street
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,775 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,793 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3081060 |
| Distance: | 1.1 km |
14976 98a Avenue
| Asking Price: | $1,079,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,120 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,001 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124068 |
| Distance: | 622 m |
15420 96 Avenue
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,168 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102818 |
| Distance: | 624 m |
14932 98a Avenue
| Asking Price: | $1,260,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,151 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117134 |
| Distance: | 635 m |
15440 95a Avenue
| Asking Price: | $1,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,001 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3091969 |
| Distance: | 677 m |
9683 155b Street
| Asking Price: | $1,188,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,351 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,299 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126709 |
| Distance: | 932 m |
15481 92a Avenue
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,106 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103624 |
| Distance: | 935 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,355,000 | $89,500 | $1,444,500 | -6.6% |
| 2025 | $1,435,000 | $112,000 | $1,547,000 | +0.1% |
| 2024 | $1,435,000 | $111,000 | $1,546,000 | +10.0% |
| 2023 | $1,286,000 | $120,000 | $1,406,000 | +14.8% |
| 2022 | $1,090,000 | $135,000 | $1,225,000 | +40.3% |
| 2021 | $744,000 | $129,000 | $873,000 | +5.6% |
| 2020 | $712,000 | $115,000 | $827,000 | -1.9% |
| 2019 | $731,000 | $112,000 | $843,000 | +3.6% |
| 2018 | $698,000 | $116,000 | $814,000 | +18.6% |
| 2017 | $605,000 | $81,300 | $686,300 | - |